Rochester Electronics NGTB50N60S1WG
Manufacturer :
Rochester Electronics
Mfr. Part # :
NGTB50N60S1WG
Description
IGBT
DataSheet
NGTB50N60S1WG PDF
Price is not available, please RFQ
NGTB50N60S1WG Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tube
  • Part Status:Obsolete
  • IGBT Type:Trench
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):600 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):100 A
  • Current - Collector Pulsed (Icm):200 A
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2V @ 15V, 50A
  • Power - Max:417 W
  • Switching Energy:1.5mJ (on), 460µJ (off)
  • Input Type:Standard
  • Gate Charge:220 nC
  • Td (on/off) @ 25°C:100ns/237ns
  • Test Condition:400V, 50A, 10Ohm, 15V
  • Reverse Recovery Time (trr):94 ns
  • Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)