Wickmann / Littelfuse IXYP20N65C3D1
Mfr. Part # :
IXYP20N65C3D1
Description
IGBT 650V 18A 50W TO220
DataSheet
IXYP20N65C3D1 PDF
Price is not available, please RFQ
IXYP20N65C3D1 Tech Specifications
  • Series:GenX3™, XPT™
  • Package:Tube
  • Part Status:Active
  • IGBT Type:PT
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):650 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):50 A
  • Current - Collector Pulsed (Icm):105 A
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2.5V @ 15V, 20A
  • Power - Max:200 W
  • Switching Energy:430µJ (on), 350µJ (off)
  • Input Type:Standard
  • Gate Charge:30 nC
  • Td (on/off) @ 25°C:19ns/80ns
  • Test Condition:400V, 20A, 20Ohm, 15V
  • Reverse Recovery Time (trr):135 ns
  • Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)