STMicroelectronics STGP10H60DF
Mfr. Part # :
STGP10H60DF
Description
IGBT 600V 20A 115W TO220
DataSheet
STGP10H60DF PDF
Price is not available, please RFQ
STGP10H60DF Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tube
  • Part Status:Active
  • IGBT Type:Trench Field Stop
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):600 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):20 A
  • Current - Collector Pulsed (Icm):40 A
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:1.95V @ 15V, 10A
  • Power - Max:115 W
  • Switching Energy:83µJ (on), 140µJ (off)
  • Input Type:Standard
  • Gate Charge:57 nC
  • Td (on/off) @ 25°C:19.5ns/103ns
  • Test Condition:400V, 10A, 10Ohm, 15V
  • Reverse Recovery Time (trr):107 ns
  • Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)