Alpha and Omega Semiconductor, Inc. AOTF10B65M1
Manufacturer :
Alpha and Omega Semiconductor, Inc.
Mfr. Part # :
AOTF10B65M1
Description
IGBT 650V 10A TO220
Catalog
Transistors - IGBTs - Single
DataSheet
AOTF10B65M1 PDF
Price is not available, please RFQ
AOTF10B65M1 Tech Specifications
  • Series:Alpha IGBT™
  • Package:Tube
  • Part Status:Active
  • IGBT Type:-
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):650 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):20 A
  • Current - Collector Pulsed (Icm):30 A
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2V @ 15V, 10A
  • Power - Max:30 W
  • Switching Energy:180µJ (on), 130µJ (off)
  • Input Type:Standard
  • Gate Charge:24 nC
  • Td (on/off) @ 25°C:12ns/91ns
  • Test Condition:400V, 10A, 30Ohm, 15V
  • Reverse Recovery Time (trr):263 ns
  • Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)