Wickmann / Littelfuse IXGT10N170A
Mfr. Part # :
IXGT10N170A
Description
IGBT 1700V 10A 140W TO268
DataSheet
IXGT10N170A PDF
Price is not available, please RFQ
IXGT10N170A Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tube
  • Part Status:Active
  • IGBT Type:NPT
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):1700 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):10 A
  • Current - Collector Pulsed (Icm):20 A
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:6V @ 15V, 5A
  • Power - Max:140 W
  • Switching Energy:380µJ (off)
  • Input Type:Standard
  • Gate Charge:29 nC
  • Td (on/off) @ 25°C:46ns/190ns
  • Test Condition:850V, 10A, 22Ohm, 15V
  • Reverse Recovery Time (trr):-
  • Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)