Rochester Electronics IRG7PH30K10DPBF
Manufacturer :
Rochester Electronics
Mfr. Part # :
IRG7PH30K10DPBF
Description
IGBT W/ULTRAFAST SOFT RECOVERY D
Catalog
Transistors - IGBTs - Single
DataSheet
IRG7PH30K10DPBF PDF
Price is not available, please RFQ
IRG7PH30K10DPBF Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Bulk
  • Part Status:Active
  • IGBT Type:Trench
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):1.2 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):30 A
  • Current - Collector Pulsed (Icm):27 A
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2.35V @ 15V, 9A
  • Power - Max:180 W
  • Switching Energy:530µJ (on), 380µJ (off)
  • Input Type:Standard
  • Gate Charge:45 nC
  • Td (on/off) @ 25°C:14ns/110ns
  • Test Condition:600V, 9A, 22Ohm, 15V
  • Reverse Recovery Time (trr):140 ns
  • Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)