Alpha and Omega Semiconductor, Inc. AOT10B60D
Manufacturer :
Alpha and Omega Semiconductor, Inc.
Mfr. Part # :
AOT10B60D
Description
IGBT 600V 20A 163W TO220
Catalog
Transistors - IGBTs - Single
DataSheet
AOT10B60D PDF
Price is not available, please RFQ
AOT10B60D Tech Specifications
  • Series:Alpha IGBT™
  • Package:Tube
  • Part Status:Active
  • IGBT Type:-
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):600 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):20 A
  • Current - Collector Pulsed (Icm):40 A
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:1.8V @ 15V, 10A
  • Power - Max:163 W
  • Switching Energy:260µJ (on), 70µJ (off)
  • Input Type:Standard
  • Gate Charge:17.4 nC
  • Td (on/off) @ 25°C:10ns/72ns
  • Test Condition:400V, 10A, 30Ohm, 15V
  • Reverse Recovery Time (trr):105 ns
  • Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)