STMicroelectronics STGWA40HP65FB
Mfr. Part # :
STGWA40HP65FB
Description
PTD HIGH VOLTAGE
DataSheet
STGWA40HP65FB PDF
Price is not available, please RFQ
STGWA40HP65FB Tech Specifications
  • Series:HB2
  • IGBT Type:Trench Field Stop
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):650 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):72 A
  • Current - Collector Pulsed (Icm):120 A
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2V @ 15V, 40A
  • Power - Max:230 W
  • Switching Energy:410µJ (off)
  • Input Type:Standard
  • Gate Charge:153 nC
  • Td (on/off) @ 25°C:-/125ns
  • Test Condition:400V, 40A, 4.7Ohm, 15V
  • Reverse Recovery Time (trr):140 ns
  • Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)