Wickmann / Littelfuse IXGH10N170
Mfr. Part # :
IXGH10N170
Description
IGBT 1700V 20A 110W TO247
DataSheet
IXGH10N170 PDF
Price is not available, please RFQ
IXGH10N170 Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tube
  • Part Status:Active
  • IGBT Type:NPT
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):1700 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):20 A
  • Current - Collector Pulsed (Icm):70 A
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:4V @ 15V, 10A
  • Power - Max:110 W
  • Switching Energy:-
  • Input Type:Standard
  • Gate Charge:32 nC
  • Td (on/off) @ 25°C:-
  • Test Condition:-
  • Reverse Recovery Time (trr):-
  • Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)