Wickmann / Littelfuse IXYN150N60B3
Mfr. Part # :
IXYN150N60B3
Description
IGBT
DataSheet
IXYN150N60B3 PDF
Price is not available, please RFQ
IXYN150N60B3 Tech Specifications
  • Series:XPT™, GenX3™
  • Package:Tube
  • Part Status:Active
  • IGBT Type:-
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):600 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):250 A
  • Current - Collector Pulsed (Icm):750 A
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2.2V @ 15V, 150A
  • Power - Max:830 W
  • Switching Energy:4.2mJ (on), 2.6mJ (off)
  • Input Type:Standard
  • Gate Charge:260 nC
  • Td (on/off) @ 25°C:27ns/167ns
  • Test Condition:400V, 75A, 2Ohm, 15V
  • Reverse Recovery Time (trr):88 ns
  • Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)