STMicroelectronics STGWA30H60DFB
Mfr. Part # :
STGWA30H60DFB
Description
IGBT
DataSheet
STGWA30H60DFB PDF
Price is not available, please RFQ
STGWA30H60DFB Tech Specifications
  • Series:HB
  • IGBT Type:Trench Field Stop
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):600 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):60 A
  • Current - Collector Pulsed (Icm):120 A
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2V @ 15V, 30A
  • Power - Max:260 W
  • Switching Energy:383µJ (on), 293µJ (off)
  • Input Type:Standard
  • Gate Charge:149 nC
  • Td (on/off) @ 25°C:37ns/146ns
  • Test Condition:400V, 30A, 10Ohm, 15V
  • Reverse Recovery Time (trr):53 ns
  • Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)