Sanyo Semiconductor/ON Semiconductor FGP20N60UFDTU
Manufacturer :
Sanyo Semiconductor/ON Semiconductor
Mfr. Part # :
FGP20N60UFDTU
Description
IGBT 600V 40A 165W TO220
Catalog
Transistors - IGBTs - Single
DataSheet
FGP20N60UFDTU PDF
Price is not available, please RFQ
FGP20N60UFDTU Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tube
  • Part Status:Active
  • IGBT Type:Field Stop
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):600 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):40 A
  • Current - Collector Pulsed (Icm):60 A
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2.4V @ 15V, 20A
  • Power - Max:165 W
  • Switching Energy:380µJ (on), 260µJ (off)
  • Input Type:Standard
  • Gate Charge:63 nC
  • Td (on/off) @ 25°C:13ns/87ns
  • Test Condition:400V, 20A, 10Ohm, 15V
  • Reverse Recovery Time (trr):35 ns
  • Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)