IR (Infineon Technologies) IHW30N135R5XKSA1
Manufacturer :
IR (Infineon Technologies)
Mfr. Part # :
IHW30N135R5XKSA1
Description
HOME APPLIANCES 14
Catalog
Transistors - IGBTs - Single
DataSheet
IHW30N135R5XKSA1 PDF
Price is not available, please RFQ
IHW30N135R5XKSA1 Tech Specifications
  • Series:TrenchStop™
  • Package:Tube
  • Part Status:Active
  • IGBT Type:Trench Field Stop
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):1350 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):60 A
  • Current - Collector Pulsed (Icm):90 A
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:1.95V @ 15V, 30A
  • Power - Max:330 W
  • Switching Energy:1.4mJ (off)
  • Input Type:Standard
  • Gate Charge:235 nC
  • Td (on/off) @ 25°C:-/310ns
  • Test Condition:600V, 30A, 10Ohm, 15V
  • Reverse Recovery Time (trr):-
  • Operating Temperature:-40°C ~ 175°C (TJ)