STMicroelectronics STGD18N40LZ-1
Mfr. Part # :
STGD18N40LZ-1
Description
IGBT 420V 25A 125W IPAK
DataSheet
STGD18N40LZ-1 PDF
Price is not available, please RFQ
STGD18N40LZ-1 Tech Specifications
  • Series:PowerMESH™
  • Package:Tube
  • Part Status:Obsolete
  • IGBT Type:-
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):420 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):25 A
  • Current - Collector Pulsed (Icm):40 A
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:1.7V @ 4.5V, 10A
  • Power - Max:125 W
  • Switching Energy:-
  • Input Type:Logic
  • Gate Charge:29 nC
  • Td (on/off) @ 25°C:650ns/13.5µs
  • Test Condition:300V, 10A, 5V
  • Reverse Recovery Time (trr):-
  • Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)