Wickmann / Littelfuse IXYL40N250CV1
Mfr. Part # :
IXYL40N250CV1
Description
IGBT 2.5KV 70A ISOPLUSI5-PAK
Catalog
Transistors - IGBTs - Single
DataSheet
IXYL40N250CV1 PDF
Price is not available, please RFQ
IXYL40N250CV1 Tech Specifications
  • Series:XPT™
  • Package:Tube
  • Part Status:Active
  • IGBT Type:-
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):2500 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):70 A
  • Current - Collector Pulsed (Icm):400 A
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:4V @ 15V, 40A
  • Power - Max:577 W
  • Switching Energy:11.7mJ (on), 6.9mJ (off)
  • Input Type:Standard
  • Gate Charge:270 nC
  • Td (on/off) @ 25°C:21ns/200ns
  • Test Condition:1250V, 40A, 1Ohm, 15V
  • Reverse Recovery Time (trr):210 ns
  • Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)