IR (Infineon Technologies) IKW30N65ES5XKSA1
Mfr. Part # :
IKW30N65ES5XKSA1
Description
IGBT TRENCH 650V 62A TO247-3
DataSheet
IKW30N65ES5XKSA1 PDF
Price is not available, please RFQ
IKW30N65ES5XKSA1 Tech Specifications
  • Part Status:Active
  • IGBT Type:Trench
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):650 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):62 A
  • Current - Collector Pulsed (Icm):120 A
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:1.7V @ 15V, 30A
  • Power - Max:188 W
  • Switching Energy:560µJ (on), 320µJ (off)
  • Input Type:Standard
  • Gate Charge:70 nC
  • Td (on/off) @ 25°C:17ns/124ns
  • Test Condition:400V, 30A, 13Ohm, 15V
  • Reverse Recovery Time (trr):75 ns
  • Operating Temperature:-40°C ~ 175°C (TJ)