Roving Networks / Microchip Technology APT25GN120BG
Mfr. Part # :
APT25GN120BG
Description
IGBT 1200V 67A 272W TO247
Catalog
Transistors - IGBTs - Single
DataSheet
APT25GN120BG PDF
Price is not available, please RFQ
APT25GN120BG Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tube
  • Part Status:Active
  • IGBT Type:Trench Field Stop
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):1200 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):67 A
  • Current - Collector Pulsed (Icm):75 A
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2.1V @ 15V, 25A
  • Power - Max:272 W
  • Switching Energy:2.15µJ (off)
  • Input Type:Standard
  • Gate Charge:155 nC
  • Td (on/off) @ 25°C:22ns/280ns
  • Test Condition:800V, 25A, 1Ohm, 15V
  • Reverse Recovery Time (trr):-
  • Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)