IR (Infineon Technologies) IKA15N65F5XKSA1
Manufacturer :
IR (Infineon Technologies)
Mfr. Part # :
IKA15N65F5XKSA1
Description
IGBT 650V 14A TO220-FP
Catalog
Transistors - IGBTs - Single
DataSheet
IKA15N65F5XKSA1 PDF
Price is not available, please RFQ
IKA15N65F5XKSA1 Tech Specifications
  • Series:TrenchStop®
  • Package:Tube
  • Part Status:Active
  • IGBT Type:-
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):650 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):14 A
  • Current - Collector Pulsed (Icm):45 A
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2.1V @ 15V, 15A
  • Power - Max:33.3 W
  • Switching Energy:130µJ (on), 40µJ (off)
  • Input Type:Standard
  • Gate Charge:38 nC
  • Td (on/off) @ 25°C:17ns/150ns
  • Test Condition:400V, 7.5A, 39Ohm, 15V
  • Reverse Recovery Time (trr):50 ns
  • Operating Temperature:-40°C ~ 175°C (TJ)