Rochester Electronics HGTG20N60B3
Manufacturer :
Rochester Electronics
Mfr. Part # :
HGTG20N60B3
Description
N-CHANNEL IGBT
Catalog
Transistors - IGBTs - Single
DataSheet
HGTG20N60B3 PDF
Price is not available, please RFQ
HGTG20N60B3 Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tube
  • Part Status:Obsolete
  • IGBT Type:-
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):600 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):40 A
  • Current - Collector Pulsed (Icm):160 A
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2V @ 15V, 20A
  • Power - Max:165 W
  • Switching Energy:475µJ (on), 1.05mJ (off)
  • Input Type:Standard
  • Gate Charge:80 nC
  • Td (on/off) @ 25°C:-
  • Test Condition:480V, 20A, 10Ohm, 15V
  • Reverse Recovery Time (trr):-
  • Operating Temperature:-40°C ~ 150°C (TJ)