Wickmann / Littelfuse IXGH30N60C3D1
Mfr. Part # :
IXGH30N60C3D1
Description
IGBT 600V 60A 220W TO247
DataSheet
IXGH30N60C3D1 PDF
Price is not available, please RFQ
IXGH30N60C3D1 Tech Specifications
  • Series:GenX3™
  • Package:Tube
  • Part Status:Active
  • IGBT Type:-
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):600 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):60 A
  • Current - Collector Pulsed (Icm):150 A
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:3V @ 15V, 20A
  • Power - Max:220 W
  • Switching Energy:270µJ (on), 90µJ (off)
  • Input Type:Standard
  • Gate Charge:38 nC
  • Td (on/off) @ 25°C:16ns/42ns
  • Test Condition:300V, 20A, 5Ohm, 15V
  • Reverse Recovery Time (trr):25 ns
  • Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)