Rochester Electronics IKU15N60R
Manufacturer :
Rochester Electronics
Mfr. Part # :
IKU15N60R
Description
IGBT, 30A, 600V, N-CHANNEL
Catalog
Transistors - IGBTs - Single
DataSheet
IKU15N60R PDF
Price is not available, please RFQ
IKU15N60R Tech Specifications
  • Series:TrenchStop®
  • Package:Bulk
  • Part Status:Active
  • IGBT Type:Trench
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):600 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):30 A
  • Current - Collector Pulsed (Icm):45 A
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2.1V @ 15V, 15A
  • Power - Max:250 W
  • Switching Energy:900µJ
  • Input Type:Standard
  • Gate Charge:90 nC
  • Td (on/off) @ 25°C:16ns/183ns
  • Test Condition:400V, 15A, 15Ohm, 15V
  • Reverse Recovery Time (trr):110 ns
  • Operating Temperature:-40°C ~ 175°C (TJ)