Zetex Semiconductors (Diodes Inc.) DGTD65T40S1PT
Manufacturer :
Zetex Semiconductors (Diodes Inc.)
Mfr. Part # :
DGTD65T40S1PT
Description
IGBT 600V-X TO247 TUBE 0.45K
Catalog
Transistors - IGBTs - Single
DataSheet
DGTD65T40S1PT PDF
Price is not available, please RFQ
DGTD65T40S1PT Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tube
  • Part Status:Active
  • IGBT Type:Field Stop
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):650 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):80 A
  • Current - Collector Pulsed (Icm):160 A
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2.4V @ 15V, 40A
  • Power - Max:341 W
  • Switching Energy:1.15mJ (on), 350µJ (off)
  • Input Type:Standard
  • Gate Charge:219 nC
  • Td (on/off) @ 25°C:58ns/245ns
  • Test Condition:400V, 40A, 7.9Ohm, 15V
  • Reverse Recovery Time (trr):145 ns
  • Operating Temperature:-40°C ~ 175°C (TJ)