Wickmann / Littelfuse IXGF20N250
Manufacturer :
Wickmann / Littelfuse
Mfr. Part # :
IXGF20N250
Description
IGBT 2500V 23A 100W I4-PAK
Catalog
Transistors - IGBTs - Single
DataSheet
IXGF20N250 PDF
Price is not available, please RFQ
IXGF20N250 Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tube
  • Part Status:Active
  • IGBT Type:-
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):2500 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):23 A
  • Current - Collector Pulsed (Icm):105 A
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:3.1V @ 15V, 20A
  • Power - Max:100 W
  • Switching Energy:-
  • Input Type:Standard
  • Gate Charge:53 nC
  • Td (on/off) @ 25°C:-
  • Test Condition:-
  • Reverse Recovery Time (trr):-
  • Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)