Rochester Electronics HGTG40N60B3
Manufacturer :
Rochester Electronics
Mfr. Part # :
HGTG40N60B3
Description
70A, 600V, UFS N-CHANNEL IGBT
DataSheet
HGTG40N60B3 PDF
Price is not available, please RFQ
HGTG40N60B3 Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tube
  • Part Status:Obsolete
  • IGBT Type:-
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):600 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):70 A
  • Current - Collector Pulsed (Icm):330 A
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2V @ 15V, 40A
  • Power - Max:290 W
  • Switching Energy:1.05mJ (on), 800µJ (off)
  • Input Type:Standard
  • Gate Charge:250 nC
  • Td (on/off) @ 25°C:47ns/170ns
  • Test Condition:480V, 40A, 3Ohm, 15V
  • Reverse Recovery Time (trr):-
  • Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)