Alpha and Omega Semiconductor, Inc. AOKS40B65H1
Mfr. Part # :
AOKS40B65H1
Description
IGBT 650V 40A TO247
DataSheet
AOKS40B65H1 PDF
Price is not available, please RFQ
AOKS40B65H1 Tech Specifications
  • IGBT Type:-
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):650 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):80 A
  • Current - Collector Pulsed (Icm):120 A
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2.4V @ 15V, 40A
  • Power - Max:300 W
  • Switching Energy:1.27mJ (on), 460µJ (off)
  • Input Type:Standard
  • Gate Charge:63 nC
  • Td (on/off) @ 25°C:41ns/130ns
  • Test Condition:400V, 40A, 7.5Ohm, 15V
  • Reverse Recovery Time (trr):-
  • Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)