Wickmann / Littelfuse IXGA20N100
Manufacturer :
Wickmann / Littelfuse
Mfr. Part # :
IXGA20N100
Description
IGBT 1000V 40A 150W TO263
Catalog
Transistors - IGBTs - Single
DataSheet
IXGA20N100 PDF
Price is not available, please RFQ
IXGA20N100 Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tube
  • Part Status:Active
  • IGBT Type:PT
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):1000 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):40 A
  • Current - Collector Pulsed (Icm):80 A
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:3V @ 15V, 20A
  • Power - Max:150 W
  • Switching Energy:3.5mJ (off)
  • Input Type:Standard
  • Gate Charge:73 nC
  • Td (on/off) @ 25°C:30ns/350ns
  • Test Condition:800V, 20A, 47Ohm, 15V
  • Reverse Recovery Time (trr):-
  • Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)