Sanyo Semiconductor/ON Semiconductor FGH40T65SH-F155
Manufacturer :
Sanyo Semiconductor/ON Semiconductor
Mfr. Part # :
FGH40T65SH-F155
Description
IGBT 650V 80A 268W TO-247-3
DataSheet
FGH40T65SH-F155 PDF
Price is not available, please RFQ
FGH40T65SH-F155 Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tube
  • Part Status:Last Time Buy
  • IGBT Type:Trench Field Stop
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):650 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):80 A
  • Current - Collector Pulsed (Icm):120 A
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2.1V @ 15V, 40A
  • Power - Max:268 W
  • Switching Energy:1.01mJ (on), 297µJ (off)
  • Input Type:Standard
  • Gate Charge:72.2 nC
  • Td (on/off) @ 25°C:19.2ns/65.6ns
  • Test Condition:400V, 40A, 6Ohm, 15V
  • Reverse Recovery Time (trr):-
  • Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)