IR (Infineon Technologies) IKW40N120CS6XKSA1
Manufacturer :
IR (Infineon Technologies)
Mfr. Part # :
IKW40N120CS6XKSA1
Description
IGBT TRENCH/FS 1200V 80A TO247-3
Catalog
Transistors - IGBTs - Single
DataSheet
IKW40N120CS6XKSA1 PDF
Price is not available, please RFQ
IKW40N120CS6XKSA1 Tech Specifications
  • Series:TrenchStop™
  • Package:Tube
  • Part Status:Active
  • IGBT Type:Trench Field Stop
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):1200 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):80 A
  • Current - Collector Pulsed (Icm):160 A
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2.15V @ 15V, 40A
  • Power - Max:500 W
  • Switching Energy:2.55mJ (on), 1.55mJ (off)
  • Input Type:Standard
  • Gate Charge:285 nC
  • Td (on/off) @ 25°C:27ns/315ns
  • Test Condition:600V, 40A, 9Ohm, 15V
  • Reverse Recovery Time (trr):400 ns
  • Operating Temperature:-40°C ~ 175°C (TJ)