Roving Networks / Microchip Technology APT25GP90BDQ1G
Mfr. Part # :
APT25GP90BDQ1G
Description
IGBT 900V 72A 417W TO247
DataSheet
APT25GP90BDQ1G PDF
Price is not available, please RFQ
APT25GP90BDQ1G Tech Specifications
  • Series:POWER MOS 7®
  • Package:Tube
  • Part Status:Not For New Designs
  • IGBT Type:PT
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):900 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):72 A
  • Current - Collector Pulsed (Icm):110 A
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:3.9V @ 15V, 25A
  • Power - Max:417 W
  • Switching Energy:370µJ (off)
  • Input Type:Standard
  • Gate Charge:110 nC
  • Td (on/off) @ 25°C:13ns/55ns
  • Test Condition:600V, 40A, 4.3Ohm, 15V
  • Reverse Recovery Time (trr):-
  • Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)