Roving Networks / Microchip Technology APT75GP120B2G
Mfr. Part # :
APT75GP120B2G
Description
IGBT 1200V 100A 1042W TMAX
Catalog
Transistors - IGBTs - Single
DataSheet
APT75GP120B2G PDF
Price is not available, please RFQ
APT75GP120B2G Tech Specifications
  • Series:POWER MOS 7®
  • Package:Tube
  • Part Status:Active
  • IGBT Type:PT
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):1200 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):100 A
  • Current - Collector Pulsed (Icm):300 A
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:3.9V @ 15V, 75A
  • Power - Max:1042 W
  • Switching Energy:1620µJ (on), 2500µJ (off)
  • Input Type:Standard
  • Gate Charge:320 nC
  • Td (on/off) @ 25°C:20ns/163ns
  • Test Condition:600V, 75A, 5Ohm, 15V
  • Reverse Recovery Time (trr):-
  • Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)