Rochester Electronics FGA20S140P
Manufacturer :
Rochester Electronics
Mfr. Part # :
FGA20S140P
Description
INSULATED GATE BIPOLAR TRANSISTO
DataSheet
FGA20S140P PDF
Price is not available, please RFQ
FGA20S140P Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Bulk
  • Part Status:Active
  • IGBT Type:Trench Field Stop
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):1.4 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):40 A
  • Current - Collector Pulsed (Icm):60 A
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2.4V @ 15V, 20A
  • Power - Max:272 W
  • Switching Energy:-
  • Input Type:Standard
  • Gate Charge:203.5 nC
  • Td (on/off) @ 25°C:-
  • Test Condition:-
  • Reverse Recovery Time (trr):-
  • Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)