ROHM Semiconductor RGT40NL65DGTL
Manufacturer :
ROHM Semiconductor
Mfr. Part # :
RGT40NL65DGTL
Description
FIELD STOP TRENCH IGBT
Catalog
Transistors - IGBTs - Single
DataSheet
RGT40NL65DGTL PDF
Price is not available, please RFQ
RGT40NL65DGTL Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
  • Part Status:Active
  • IGBT Type:Trench Field Stop
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):650 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):40 A
  • Current - Collector Pulsed (Icm):60 A
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2.1V @ 15V, 20A
  • Power - Max:161 W
  • Switching Energy:-
  • Input Type:Standard
  • Gate Charge:40 nC
  • Td (on/off) @ 25°C:22ns/75ns
  • Test Condition:400V, 20A, 10Ohm, 15V
  • Reverse Recovery Time (trr):58 ns
  • Operating Temperature:-40°C ~ 175°C (TJ)