STMicroelectronics STGW100H65FB2-4
Mfr. Part # :
STGW100H65FB2-4
Description
TRENCH GATE FIELD-STOP, 650 V, 1
DataSheet
STGW100H65FB2-4 PDF
Price is not available, please RFQ
STGW100H65FB2-4 Tech Specifications
  • Series:HB2
  • Package:Tube
  • Part Status:Active
  • IGBT Type:Trench Field Stop
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):650 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):145 A
  • Current - Collector Pulsed (Icm):300 A
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:1.8V @ 15V, 100A
  • Power - Max:441 W
  • Switching Energy:-
  • Input Type:Standard
  • Gate Charge:288 nC
  • Td (on/off) @ 25°C:23ns/141ns
  • Test Condition:400V, 100A, 3.3Ohm, 15V
  • Reverse Recovery Time (trr):-
  • Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)