Roving Networks / Microchip Technology APT25GT120BRG
Mfr. Part # :
APT25GT120BRG
Description
IGBT 1200V 54A 347W TO247
DataSheet
APT25GT120BRG PDF
Price is not available, please RFQ
APT25GT120BRG Tech Specifications
  • Series:Thunderbolt IGBT®
  • Package:Tube
  • Part Status:Active
  • IGBT Type:NPT
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):1200 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):54 A
  • Current - Collector Pulsed (Icm):75 A
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:3.7V @ 15V, 25A
  • Power - Max:347 W
  • Switching Energy:930µJ (on), 720µJ (off)
  • Input Type:Standard
  • Gate Charge:170 nC
  • Td (on/off) @ 25°C:14ns/150ns
  • Test Condition:800V, 25A, 5Ohm, 15V
  • Reverse Recovery Time (trr):-
  • Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)