Sanyo Semiconductor/ON Semiconductor NGTB40N120L3WG
Mfr. Part # :
NGTB40N120L3WG
Description
IGBT 1200V 160A TO247
DataSheet
NGTB40N120L3WG PDF
Price is not available, please RFQ
NGTB40N120L3WG Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tube
  • Part Status:Active
  • IGBT Type:Trench Field Stop
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):1200 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):160 A
  • Current - Collector Pulsed (Icm):160 A
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2V @ 15V, 40A
  • Power - Max:454 W
  • Switching Energy:1.5mJ (on), 1.5mJ (off)
  • Input Type:Standard
  • Gate Charge:220 nC
  • Td (on/off) @ 25°C:18ns/150ns
  • Test Condition:600V, 40A, 10Ohm, 15V
  • Reverse Recovery Time (trr):86 ns
  • Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)