Wickmann / Littelfuse IXXH30N60C3D1
Mfr. Part # :
IXXH30N60C3D1
Description
IGBT 600V 60A 270W TO247
Catalog
Transistors - IGBTs - Single
DataSheet
IXXH30N60C3D1 PDF
Price is not available, please RFQ
IXXH30N60C3D1 Tech Specifications
  • Series:GenX3™, XPT™
  • IGBT Type:PT
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):600 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):60 A
  • Current - Collector Pulsed (Icm):110 A
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2.3V @ 15V, 24A
  • Power - Max:270 W
  • Switching Energy:500µJ (on), 270µJ (off)
  • Input Type:Standard
  • Gate Charge:37 nC
  • Td (on/off) @ 25°C:23ns/77ns
  • Test Condition:400V, 24A, 10Ohm, 15V
  • Reverse Recovery Time (trr):25 ns
  • Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)