Sanyo Semiconductor/ON Semiconductor AFGHL40T65SPD
Manufacturer :
Sanyo Semiconductor/ON Semiconductor
Mfr. Part # :
AFGHL40T65SPD
Description
FS3 T TO247 40A 650V AUTO
Catalog
Transistors - IGBTs - Single
DataSheet
AFGHL40T65SPD PDF
Price is not available, please RFQ
AFGHL40T65SPD Tech Specifications
  • Series:Automotive, AEC-Q101
  • Package:Tube
  • Part Status:Active
  • IGBT Type:Trench Field Stop
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):650 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):80 A
  • Current - Collector Pulsed (Icm):120 A
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2.4V @ 15V, 40A
  • Power - Max:267 W
  • Switching Energy:1.16mJ (on), 270µJ (off)
  • Input Type:Standard
  • Gate Charge:36 nC
  • Td (on/off) @ 25°C:18ns/35ns
  • Test Condition:400V, 40A, 6Ohm, 15V
  • Reverse Recovery Time (trr):35 ns
  • Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)