Microsemi APT50GT120B2RDLG
Manufacturer :
Microsemi
Mfr. Part # :
APT50GT120B2RDLG
Description
IGBT 1200V 106A 694W TO-247
Catalog
Transistors - IGBTs - Single
DataSheet
APT50GT120B2RDLG PDF
Price is not available, please RFQ
APT50GT120B2RDLG Tech Specifications
  • Series:Thunderbolt IGBT®
  • Package:Tube
  • Part Status:Active
  • IGBT Type:NPT
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):1200 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):106 A
  • Current - Collector Pulsed (Icm):150 A
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:3.7V @ 15V, 50A
  • Power - Max:694 W
  • Switching Energy:3585µJ (on), 1910µJ (off)
  • Input Type:Standard
  • Gate Charge:240 nC
  • Td (on/off) @ 25°C:23ns/215ns
  • Test Condition:800V, 50A, 4.7Ohm, 15V
  • Reverse Recovery Time (trr):-
  • Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)