Zetex Semiconductors (Diodes Inc.) DGTD120T40S1PT
Manufacturer :
Zetex Semiconductors (Diodes Inc.)
Mfr. Part # :
DGTD120T40S1PT
Description
IGBT 1200V-X TO247 TUBE 0.45K
Catalog
Transistors - IGBTs - Single
DataSheet
DGTD120T40S1PT PDF
Price is not available, please RFQ
DGTD120T40S1PT Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tube
  • Part Status:Active
  • IGBT Type:Field Stop
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):1200 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):80 A
  • Current - Collector Pulsed (Icm):160 A
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2.4V @ 15V, 40A
  • Power - Max:357 W
  • Switching Energy:1.96mJ (on), 540µJ (off)
  • Input Type:Standard
  • Gate Charge:341 nC
  • Td (on/off) @ 25°C:65ns/308ns
  • Test Condition:600V, 40A, 10Ohm, 15V
  • Reverse Recovery Time (trr):100 ns
  • Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)