Rochester Electronics AUIRGP50B60PD1E
Manufacturer :
Rochester Electronics
Mfr. Part # :
AUIRGP50B60PD1E
Description
IGBT, 60A I(C), 600V V(BR)CES, N
Catalog
Transistors - IGBTs - Single
DataSheet
AUIRGP50B60PD1E PDF
Price is not available, please RFQ
AUIRGP50B60PD1E Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Bulk
  • Part Status:Active
  • IGBT Type:NPT
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):600 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):75 A
  • Current - Collector Pulsed (Icm):150 A
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2.85V @ 15V, 50A
  • Power - Max:390 W
  • Switching Energy:255µJ (on), 375µJ (off)
  • Input Type:Standard
  • Gate Charge:205 nC
  • Td (on/off) @ 25°C:30ns/130ns
  • Test Condition:390V, 33A, 3.3Ohm, 15V
  • Reverse Recovery Time (trr):42 ns
  • Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)