Rochester Electronics IKP20N65F5
Manufacturer :
Rochester Electronics
Mfr. Part # :
IKP20N65F5
Description
IKP20N65 - DISCRETE IGBT WITH AN
DataSheet
IKP20N65F5 PDF
Price is not available, please RFQ
IKP20N65F5 Tech Specifications
  • Series:TrenchStop™ 5
  • Package:Bulk
  • Part Status:Active
  • IGBT Type:Trench Field Stop
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):650 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):42 A
  • Current - Collector Pulsed (Icm):60 A
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2.1V @ 15V, 20A
  • Power - Max:125 W
  • Switching Energy:160µJ (on), 60µJ (off)
  • Input Type:Standard
  • Gate Charge:48 nC
  • Td (on/off) @ 25°C:20ns/165ns
  • Test Condition:400V, 10A, 32Ohm, 15V
  • Reverse Recovery Time (trr):53 ns
  • Operating Temperature:-40°C ~ 175°C (TJ)