Wickmann / Littelfuse IXYH50N120C3D1
Mfr. Part # :
IXYH50N120C3D1
Description
IGBT 1200V 90A 625W TO247
DataSheet
IXYH50N120C3D1 PDF
Price is not available, please RFQ
IXYH50N120C3D1 Tech Specifications
  • Series:GenX3™, XPT™
  • Package:Tube
  • Part Status:Active
  • IGBT Type:-
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):1200 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):90 A
  • Current - Collector Pulsed (Icm):210 A
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:4V @ 15V, 50A
  • Power - Max:625 W
  • Switching Energy:3mJ (on), 1mJ (off)
  • Input Type:Standard
  • Gate Charge:142 nC
  • Td (on/off) @ 25°C:28ns/133ns
  • Test Condition:600V, 50A, 5Ohm, 15V
  • Reverse Recovery Time (trr):195 ns
  • Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)