Sanyo Semiconductor/ON Semiconductor FGH40T120SMD-F155
Manufacturer :
Sanyo Semiconductor/ON Semiconductor
Mfr. Part # :
FGH40T120SMD-F155
Description
IGBT 1200V 80A 555W TO247-3
DataSheet
FGH40T120SMD-F155 PDF
Price is not available, please RFQ
FGH40T120SMD-F155 Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tube
  • Part Status:Active
  • IGBT Type:Trench Field Stop
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):1200 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):80 A
  • Current - Collector Pulsed (Icm):160 A
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2.4V @ 15V, 40A
  • Power - Max:555 W
  • Switching Energy:2.7mJ (on), 1.1mJ (off)
  • Input Type:Standard
  • Gate Charge:370 nC
  • Td (on/off) @ 25°C:40ns/475ns
  • Test Condition:600V, 40A, 10Ohm, 15V
  • Reverse Recovery Time (trr):65 ns
  • Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)