Wickmann / Littelfuse IXGK400N30A3
Mfr. Part # :
IXGK400N30A3
Description
IGBT 300V 400A 1000W TO264AA
DataSheet
IXGK400N30A3 PDF
Price is not available, please RFQ
IXGK400N30A3 Tech Specifications
  • Series:GenX3™
  • Package:Tube
  • Part Status:Active
  • IGBT Type:PT
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):300 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):400 A
  • Current - Collector Pulsed (Icm):1200 A
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:1.15V @ 15V, 100A
  • Power - Max:1000 W
  • Switching Energy:-
  • Input Type:Standard
  • Gate Charge:560 nC
  • Td (on/off) @ 25°C:-
  • Test Condition:-
  • Reverse Recovery Time (trr):-
  • Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)