ROHM Semiconductor RGTV60TS65DGC11
Manufacturer :
ROHM Semiconductor
Mfr. Part # :
RGTV60TS65DGC11
Description
650V 30A FIELD STOP TRENCH IGBT
Catalog
Transistors - IGBTs - Single
DataSheet
RGTV60TS65DGC11 PDF
Price is not available, please RFQ
RGTV60TS65DGC11 Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tube
  • Part Status:Active
  • IGBT Type:Trench Field Stop
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):650 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):60 A
  • Current - Collector Pulsed (Icm):120 A
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:1.9V @ 15V, 30A
  • Power - Max:194 W
  • Switching Energy:570µJ (on), 500µJ (off)
  • Input Type:Standard
  • Gate Charge:64 nC
  • Td (on/off) @ 25°C:33ns/105ns
  • Test Condition:400V, 30A, 10Ohm, 15V
  • Reverse Recovery Time (trr):95 ns
  • Operating Temperature:-40°C ~ 175°C (TJ)