Roving Networks / Microchip Technology APT36GA60BD15
Mfr. Part # :
APT36GA60BD15
Description
IGBT 600V 65A 290W TO-247
Catalog
Transistors - IGBTs - Single
DataSheet
APT36GA60BD15 PDF
Price is not available, please RFQ
APT36GA60BD15 Tech Specifications
  • Series:POWER MOS 8™
  • Package:Tube
  • Part Status:Active
  • IGBT Type:PT
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):600 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):65 A
  • Current - Collector Pulsed (Icm):109 A
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2.5V @ 15V, 20A
  • Power - Max:290 W
  • Switching Energy:307µJ (on), 254µJ (off)
  • Input Type:Standard
  • Gate Charge:18 nC
  • Td (on/off) @ 25°C:16ns/122ns
  • Test Condition:400V, 20A, 10Ohm, 15V
  • Reverse Recovery Time (trr):-
  • Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)