STMicroelectronics STGWA25S120DF3
Mfr. Part # :
STGWA25S120DF3
Description
IGBT 1200V 25A TO247-3L
DataSheet
STGWA25S120DF3 PDF
Price is not available, please RFQ
STGWA25S120DF3 Tech Specifications
  • Series:-
  • IGBT Type:Trench Field Stop
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):1200 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):50 A
  • Current - Collector Pulsed (Icm):100 A
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2.1V @ 15V, 25A
  • Power - Max:375 W
  • Switching Energy:830µJ (on), 2.37mJ (off)
  • Input Type:Standard
  • Gate Charge:80 nC
  • Td (on/off) @ 25°C:31ns/147ns
  • Test Condition:600V, 25A, 15Ohm, 15V
  • Reverse Recovery Time (trr):265 ns
  • Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)