Wickmann / Littelfuse IXYH80N90C3
Mfr. Part # :
IXYH80N90C3
Description
IGBT 900V 165A 830W TO247
DataSheet
IXYH80N90C3 PDF
Price is not available, please RFQ
IXYH80N90C3 Tech Specifications
  • Series:GenX3™, XPT™
  • IGBT Type:-
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):900 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):165 A
  • Current - Collector Pulsed (Icm):360 A
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2.7V @ 15V, 80A
  • Power - Max:830 W
  • Switching Energy:4.3mJ (on), 1.9mJ (off)
  • Input Type:Standard
  • Gate Charge:145 nC
  • Td (on/off) @ 25°C:34ns/90ns
  • Test Condition:450V, 80A, 2Ohm, 15V
  • Reverse Recovery Time (trr):-
  • Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)