Wickmann / Littelfuse IXYX100N120B3
Mfr. Part # :
IXYX100N120B3
Description
IGBT 1200V 188A 1150W PLUS247
DataSheet
IXYX100N120B3 PDF
Price is not available, please RFQ
IXYX100N120B3 Tech Specifications
  • Series:GenX3™, XPT™
  • Package:Tube
  • Part Status:Active
  • IGBT Type:PT
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):1200 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):225 A
  • Current - Collector Pulsed (Icm):530 A
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2.6V @ 15V, 100A
  • Power - Max:1150 W
  • Switching Energy:7.7mJ (on), 7.1mJ (off)
  • Input Type:Standard
  • Gate Charge:250 nC
  • Td (on/off) @ 25°C:30ns/153ns
  • Test Condition:600V, 100A, 1Ohm, 15V
  • Reverse Recovery Time (trr):-
  • Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)