Wickmann / Littelfuse IXYP30N65C3
Mfr. Part # :
IXYP30N65C3
Description
DISC IGBT XPT-GENX3 TO-220AB/FP
DataSheet
IXYP30N65C3 PDF
Price is not available, please RFQ
IXYP30N65C3 Tech Specifications
  • Series:GenX3™, XPT™
  • Package:Tube
  • Part Status:Active
  • IGBT Type:PT
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):650 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):60 A
  • Current - Collector Pulsed (Icm):118 A
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2.7V @ 15V, 30A
  • Power - Max:270 W
  • Switching Energy:1mJ (on), 270µJ (off)
  • Input Type:Standard
  • Gate Charge:44 nC
  • Td (on/off) @ 25°C:21ns/75ns
  • Test Condition:400V, 30A, 10Ohm, 15V
  • Reverse Recovery Time (trr):42 ns
  • Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)